buji

Silindirlerin yanma odalarında oluşan patlamanın ateşleyici olan bujiler, motorun performansını ve yakıt tüketimini olumsuz etkileyebilir. Yani ömrünü tamamlayan ve zamanında değiştirilmeyen bu küçük parça motorun ritmli çalışmasın sağlayan parçadır arızalanması bu ritmin bozulşmasına neden olur.

Otomobiliniz son zamanlarda daha fazla yakıt tüketmeye başladıysa, motorun sarsıntısı ve gürültüsü arttıysa bir de performansındaki azalmasının  sorunlu parça  olarak akla gelen ilk isim  buji dir. Motorun diğer tüm parçaları yenilenmiş dahi olsa periyodik olarak değiştirilmesi gereken bujiler, ihmal edildiği zaman motorun çalışma ritmi bozulur. Bu parçanın zamanında değiştirilmesi diğer parçalarında gereksiz yere deforme olması önlenir.

Günümüz otomobillerinde, eskilere oranla bujilerin de değişme süresi uzadı. Eskiden 10.000 km’de bir değiştirilmesi gereken bu parça günümüzde 20.000 km’yi de geçebiliyor. Hatta performanslı otomobillerin motorlarında kullanılan özel bujiler 100.000 km’ye bile ulaşabiliyor. Tüm bu kullanım sürelerine karşı buji, küçük, ucuz ve değişimi kolay bir parçadır. Ancak değiştirilmediği zaman Bu tetikleme, distribütörden gelen 18.000 Volt ile 22.000 Volt arasındaki gerilim bujinin tırnakları arasından meydana gelmediği  için silindirlere basın meydana gelmez.

Çiğ yakıt dışarıya atıldığı için Yakıt tüketimi artarken diğer tarafta performansta da ciddi azalmalar meydana gelir. Bujinin çalışması sırasında içinde bulunan elektrotu zamanla eriyerek bitirmesi elektrik akımının geçişini engeller. Tüm bu sebepler motorun yakıt tüketiminin artmasının ve veriminin azalmasının yanında zararlı emisyonların oranının artmasına da neden olur.
Yetkili servislerde periyodik bakımları yapılan otomobillerde bujiler düzenli olarak değişir. Ancak araç bakımlarını kendisi yapan  aracının bujilerini kendisi değiştirebilir. Bu deşimin maliyetiyse 20 TL ya da 25 TL’yi geçmez. Ancak her motorda farklı boyut ve özelliklere sahip bujiler kullanıldığı için bu parçayı almadan önce kesinlikle otomobil üreticisinin önerdiği kodlarda seçilmeli. Farklı bir parça motorun çalışmasını olumsuz etkiler. Degişim oto’da  ise işçilik için sadece 10 Tl. servis ücreti alınır.

Makina Mühendisi

Tahsin Begimgil

DEĞİŞİM OTO © 2015 Profesyonel Oto Servisi

logo-footer

Bizi Takip Et: